Adobe Flash CS4-CS5 Grundlæggende

Lær at skabe bannere, animationer, simple film, simple spil og hjemmesider i Flash på dette grundlæggende kursus i Adobe Flash CS4-CS5 Grundlæggende

Kurset henvender sig til:

Kurset henvender sig til dig, der ønsker at lave simpelt kreativt indhold ved anvendelse af Flash teknologien.

Forudsætninger:

Det forventes at du har et grundlæggende kendskab til Internettet og web udvikling.

Kursusindhold Praktiske oplysninger
På kurset opnår du det højeste udbytte gennem en vekslen mellem teori, uddybende spørgsmål og praktiske øvelser. Til understøttelse af disse øvelser får du udleveret et opgavesæt samt en godkendt bog.


Introduktion til Flash CS4/CS5
Vi starter kurset med at gennemgå og tilpasse programmet Adobe Flash CS5, så brugerfladen er optimal for vores brug, herefter tager vi en snak om Flash formatet og dets muligheder.

Projektet i Flash
Få et indblik i nogle af de metaforer der ligger bag den måde Adobe Flash CS5 skal anvendes. Vi gennemgår også hvordan du importerer de mest almindelige elementer, såsom billeder.

Flash CS4/CS5 som tegneprogram
Ved at anvende de indbyggede værktøjer opretter, tilpasser og håndterer figurer, tegninger og tekster vi opretter i programmet.  

Flash CS4/CS5 som filmværktøj
Lær at anvende tidslinjen til at lave dine egne animationsfilm, med både selvskabt og importeret indhold. 

Interaktive animationer i Flash
På dette modul gennemgår vi de elementer der skal til for at du kan lave Flash bannere og menuer til brug på nettet, blandt andet hvordan du laver knapper og hyperlinks.

Introduktion til ActionScript
Vi afslutter med et hurtigt kig på programmeringssproget ActionScript, der kan anvendes til at tilføje yderligere muligheder for interaktivitet i dine Flash filer. Efter denne del vil du kunne oprette simple interaktive historier og spil.


 
For at fastholde og udvikle din kompetence anbefaler vi, at du anvender kursusmaterialet som et effektivt opslagsværk efter kurset. Rækker dette ikke, er du altid velkommen til at kontakte vores instruktører for uddybende spørgsmål m.m.

 

Gå til Oversigten over Adobe Kurser

Pris kr. 5.900,-
Varighed 2 dage
Bemærk Kurset udbydes af IDG som kursusfacilitator for en ATO

Dette kursus bliver afholdt af en Adobe Certified Instructor.
Virksomhedskursus? Læs nærmere her
Kursusdato
 
Kommende kurser
27 feb Designing a Microsoft SharePoint 2010 Infrastructure Kursusnr.: 10231

27 feb Windows 7, Enterprise Desktop Support Technician 50331

27 feb Word kursus 2007-2010 VBA Programmering

27 feb Kursus i Excel 2007/2010 Videregående

27 feb 10263A Developing Windows Communication Foundation Solutions with Microsoft Visual Studio 2010

29 feb PowerPoint 2010 Grundlæggende

05 mar C# .NET 3.5-4.0 Udvidet

05 mar Planning,Deploying and Managing Systems Center Configuration Manager Kursusnr.: 6451

05 mar Adobe Illustrator CS4-CS5 Grundlæggende

05 mar Planning and Managing Windows 7 Desktop Deployments and Environments Kursusnr.: 6294

05 mar Android APPs programmerings kursus - Apps til din smartphone eller tablet

07 mar Adobe Photoshop CS4-CS5 Grundlæggende

12 mar VMware vSphere: Install, Configure, Manage [V5.0]

12 mar Sharepoint Designer 2010

12 mar MCP 10802: Microsoft Enterprise Search for IT Professionals

 
 
 
Hørkær 18, 2730 Herlev - Tlf: 77 300 300 - Email: idgkurser@idg.dk - CVR: 65970414
IDG Kurser - Copyright © 2012 - IDG Danmark A/S - IDG.dk