Print kursus
Få viden og færdigheder til at udvikle ITIL baserede processer og funktioner inden for Lifecycle-fasen Service Strategy.
Dette kursus omhandler overordnet ledelse og kontrol af de processer, aktiviteter og teknikker, der anvendes i Lifecycle fasen Service Strategy. Kurset dækker ydermere over sammenhængen mellem Service Strategy og de øvrige faser af ITIL Service Lifecycle.
Kurset henvender sig til:
Kurset henvender sig til dig, der er leder, projektleder eller nøglemedarbejder i et ITIL-projekt samt dig der har behov for en dyb forståelse af ITIL. Endvidere er kurset henvendt til deltagere, der ønsker at kvalificere sig til ITIL Expert eller ønsker at blive IT Service Management konsulent.
Forudsætninger:
Deltagerne skal have et ITIL Foundation certifikat, og have kendskab til en IT-driftsorganisations måde at fungere på. Desuden skal deltagere have læst den engelske ITIL bog "Service Strategy" inden kursets start. Har du ikke bogen, kan den bestilles ved tilmeldingen, eller købes direkte her.
Kursusindhold
Praktiske oplysninger
Kurset består af forelæsning, gruppearbejde, hjemmearbejde og prøveeksamen. Undervisningen foregår på dansk med engelsk kursusmateriale og engelsk eksamen.
Eksamen
Dette kursus afsluttes med en eksamen og ved beståelse opnås ITIL Lifecycle Certificate in Service Strategy samt 3 point i ITIL Qualification Scheme.
Eksamen foregår på kursets sidste dag og er en kompleks multiple choice opgave med 8 graduerede case-baserede spørgsmål.
Varighed: 2 timer.
Beståelseskriterie: 70%
Sprog: Engelsk
Dette ITIL® kursus tilbydes i samarbejde med S & S ITIL® is a registered trade mark of the Cabinet Office
Pris
kr. 14.900,-
Varighed
5 dage
Bemærk
Pris 1.900 kr. i gebyr for eksamen.
Dette kursus afholdes i samarbejde med et CPLS center
Kurset er et dagkursus med undervisning 09.00 - 17.00. Kurset er meget intensivt og du skal forvente en del forberedelse før kurset samt flere timers hjemmearbejde mellem alle kursusdagene.